  • B43458A9228M000
B43458A9228M000
advertisement
Manufacturer No:
B43458A9228M000
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B43458A9228M000
Package:
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet:
B43458A9228M000
Description:
B43458 2200μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 8A 2.032Dia 51.60mm -40°C~85°C Polar 22.2mm Radial, Can - Screw Terminals
Quantity:
In Stock : 76
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
B43458A9228M000
    Select All
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Mounting Feature
    STUD MOUNT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    B43458
  • Size / Dimension
    2.032Dia 51.60mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Screw
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    2200μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Packing Method
    Box
  • Lead Pitch
    22.2mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    30mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    0.874 22.20mm
  • Lifetime @ Temp
    12000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    4.3517mA
  • Ripple Current
    8A
  • Test Frequency
    100Hz
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    12000 hours
  • Impedance
    30mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    8A @ 100Hz
  • Diameter
    51.6mm
  • Height Seated (Max)
    4.201 106.70mm
  • Length
    105.7mm