  • B43088A5226M
B43088A5226M
advertisement
Manufacturer No:
B43088A5226M
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B43088A5226M
Package:
Radial, Can
Datasheet:
B43088A5226M
Description:
B43088 22μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.630Dia 16.00mm Polar Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
B43088A5226M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    B43088
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    450V
  • Capacitance
    22μF
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Operating Temperature (Max)
    105°C
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    450V
  • Lifetime @ Temp
    20000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.223mA
  • Polarization
    Polar
  • Tan Delta
    0.2
  • Ripple Current @ High Frequency
    560mA @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    1.063 27.00mm