  • B43044A5686M
B43044A5686M
advertisement
Manufacturer No:
B43044A5686M
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B43044A5686M
Package:
Radial, Can
Datasheet:
B43044A5686M
Description:
B43044 68μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.709Dia 18.00mm Polar Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
B43044A5686M
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Surface Mount
    NO
    Bulk
  • Series
    B43044
  • Size / Dimension
    0.709Dia 18.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    450V
  • Capacitance
    68μF
  • Operating Temperature (Max)
    105°C
  • Operating Temperature (Min)
    -25°C
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    450V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.627mA
  • Polarization
    Polar
  • Tan Delta
    0.2
  • Impedance
    710mOhm
  • Ripple Current @ High Frequency
    980mA @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    1.476 37.50mm