  • B41896C7278M000
B41896C7278M000
advertisement
Manufacturer No:
B41896C7278M000
HK JDW NO:
258-B41896C7278M000
Datasheet:
B41896C7278M000
Description:
B41896 2700μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.709Dia 18.00mm -55°C~125°C Polar Radial, Can
Quantity:
In Stock : 413
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
B41896C7278M000
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
    Radial, Can
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Series
    B41896
  • Size / Dimension
    0.709Dia 18.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Voltage - Rated
    35V
  • Capacitance
    2700μF
  • Terminal Pitch
    7.5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    65mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    35V
  • Lifetime @ Temp
    7000 Hrs @ 125°C
  • Leakage Current
    0.945mA
  • Polarization
    Polar
  • Tan Delta
    0.16
  • Impedance
    16mOhm
  • Ripple Current @ High Frequency
    4.23A @ 100kHz
  • Diameter
    18mm
  • Height Seated (Max)
    1.654 42.00mm
  • Length
    40mm