  • B41821A9475M7
B41821A9475M7
advertisement
Manufacturer No:
B41821A9475M7
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B41821A9475M7
Package:
Radial, Can
Datasheet:
B41821A9475M7
Description:
B41821 4.7μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 0.197Dia 5.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
B41821A9475M7
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    100V
  • Capacitance
    4.7μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    35Ohm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Polarization
    Polar
  • Ripple Current @ Low Frequency
    45mA @ 120Hz
  • Height Seated (Max)
    0.472 12.00mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    B41821
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm