  • NRSZ560M16V5X11F
NRSZ560M16V5X11F
advertisement
Manufacturer No:
NRSZ560M16V5X11F
HK JDW NO:
10881-NRSZ560M16V5X11F
Description:
56μF Capacitor 126mA
Step5Bar-code shipping tag
NRSZ560M16V5X11F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Capacitance
    56μF
  • Packing Method
    BULK
  • Terminal Pitch
    2mm
  • Operating Temperature (Max)
    105°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    16V
  • Leakage Current
    0.009mA
  • Ripple Current
    126mA
  • Tan Delta
    0.16
  • Positive Tolerance
    20%
  • Negative Tolerance
    20%
  • ESR
    900 mΩ
  • Diameter
    5mm
  • Length
    11mm