  • B41042A3688M
B41042A3688M
advertisement
Manufacturer No:
B41042A3688M
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B41042A3688M
Package:
Radial, Can
Datasheet:
B41042A3688M
Description:
B41042 6800μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.630Dia 16.00mm -55°C~105°C Polar Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
B41042A3688M
    Select All
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.414A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.682A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    1.476 37.50mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Surface Mount
    NO
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    B41042
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    10V
  • Capacitance
    6800μF
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    10V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Polarization
    Polar
  • Impedance
    45mOhm