  • B41041A5108M
B41041A5108M
advertisement
Manufacturer No:
B41041A5108M
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B41041A5108M
Package:
Radial, Can
Datasheet:
B41041A5108M
Description:
B41041 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.492Dia 12.50mm -40°C~105°C Polar Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
B41041A5108M
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    25V
  • Capacitance
    1000μF
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    25V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.75mA
  • Polarization
    Polar
  • Tan Delta
    0.14
  • Impedance
    90mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    840mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.05A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.846 21.50mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Surface Mount
    NO
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    B41041
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%