  • B41022A8684M
B41022A8684M
advertisement
Manufacturer No:
B41022A8684M
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B41022A8684M
Package:
Radial, Can
Datasheet:
B41022A8684M
Description:
B41022 0.68μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.157Dia 4.00mm Polar Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
B41022A8684M
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Surface Mount
    NO
    Bulk
  • Series
    B41022
  • Size / Dimension
    0.157Dia 4.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    63V
  • Capacitance
    0.68μF
  • Packing Method
    AMMO PACK/TR
  • Operating Temperature (Max)
    105°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.059 1.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    63V
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Polarization
    Polar
  • Tan Delta
    0.08
  • Ripple Current @ Low Frequency
    9mA @ 120Hz
  • Height Seated (Max)
    0.315 8.00mm