  • B32922C3473K000
B32922C3473K000
advertisement
Manufacturer No:
B32922C3473K000
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B32922C3473K000
Package:
Radial
Datasheet:
B32922C3473K000
Purchasing and Inquiry
B32922C3473K000 Overview
The rated (DC) voltage (URdc) of systems should be 630V.0.591 15.00mm is the lead spacing of this electrical device.System power requires an AC voltage rating of 305V (URac).-40°C~110°C is the maximum temperature at which the device can operate.
B32922C3473K000 Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 630V
an internal rated (AC) voltage (URac) of 305V
B32922C3473K000 Applications
There are a lot of TDK Electronics Inc. B32922C3473K000 applications of film capacitors.
  • Audio/video equipment
  • RF Modules
  • TV and monitor sets
  • Blocking
  • RFI for automotive
  • Snubbering
  • Bypassing
  • IGBT
  • Switch-mode power supplies
  • Compact fluorescent lamps (CFL)
Step5Bar-code shipping tag
B32922C3473K000
    Select All
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP)
  • Operating Temperature
    -40°C~110°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2014
  • Series
    B32922
  • Size / Dimension
    0.709Lx0.197W 18.00mmx5.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    EMI, RFI Suppression
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.047μF
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Terminal Pitch
    15mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Reference Standard
    IEC60384-14
  • Voltage - Rated AC
    305V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.591 15.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    630V
  • Size Code
    7141
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    305V
  • Height Seated (Max)
    0.413 10.50mm
  • Length
    18mm
  • Width
    10.5mm