  • B32911A3333M189
B32911A3333M189
advertisement
Manufacturer No:
B32911A3333M189
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B32911A3333M189
Package:
Radial
Datasheet:
B32911A3333M189
Purchasing and Inquiry
B32911A3333M189 Overview
System function requires a rated (DC) voltage (URdc) of 760V.Lead spacing is 0.394 10.00mm for this electrical device.Systems require a voltage of 330V for their internal rated power (URac).Temperatures as low as -40°C~110°C are suitable for the device.
B32911A3333M189 Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 760V
an internal rated (AC) voltage (URac) of 330V
B32911A3333M189 Applications
There are a lot of TDK Electronics Inc. B32911A3333M189 applications of film capacitors.
  • Snubbering
  • Compact fluorescent lamps (CFL)
  • Test and measuring equipment
  • Battery management system
  • Blocking
  • RFI for automotive
  • Global positioning systems
  • Filters
  • Lighting
  • Industrial and automotive inverters
Step5Bar-code shipping tag
B32911A3333M189
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~110°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Series
    B32911
  • Size / Dimension
    0.512Lx0.236W 13.00mmx6.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    EMI, RFI Suppression
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.033μF
  • Voltage - Rated DC
    760V
  • Packing Method
    TR
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Reference Standard
    IEC60384-14
  • Voltage - Rated AC
    330V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    760V
  • Size Code
    5124
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    330V
  • Height Seated (Max)
    0.472 12.00mm
  • Length
    13mm
  • Width
    6mm