  • B32794D8505K
B32794D8505K
advertisement
Manufacturer No:
B32794D8505K
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B32794D8505K
Package:
Radial
Datasheet:
B32794D8505K
Description:
B32794 5μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 875V-DC 350V-AC Polypropylene (PP), Metallized
Step5Bar-code shipping tag
B32794D8505K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    B32794
  • Size / Dimension
    1.240Lx0.709W 31.50mmx18.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    DC Link, DC Filtering; EMI, RFI Suppression
  • HTS Code
  • Capacitance
    5μF
  • Voltage - Rated DC
    875V
  • Terminal Pitch
    27.5mm
  • Voltage - Rated AC
    350V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    5.8mOhm
  • Lead Spacing
    1.083 27.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    875V
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    350V
  • Height Seated (Max)
    1.299 33.00mm
  • Length
    31.5mm
  • Width
    18mm