  • B32926C3335K000
B32926C3335K000
advertisement
Manufacturer No:
B32926C3335K000
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B32926C3335K000
Datasheet:
B32926C3335K000
Description:
B32926 3.3μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 630V-DC 305V-AC Polypropylene (PP)
Step5Bar-code shipping tag
B32926C3335K000
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 months ago)
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP)
  • Operating Temperature
    -40°C~110°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    B32926
  • Size / Dimension
    1.634Lx0.630W 41.50mmx16.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    EMI, RFI Suppression
  • HTS Code
  • Capacitance
    3.3μF
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Depth
    16mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Voltage - Rated AC
    305V
  • Lead Pitch
    37.5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PP
  • Lead Spacing
    1.476 37.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    630V
  • Lead Diameter
    1 mm
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    305V
  • Height Seated (Max)
    1.122 28.50mm
  • Length
    41.5mm