  • B32754C8255K000
B32754C8255K000
advertisement
Manufacturer No:
B32754C8255K000
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B32754C8255K000
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
B32754 2.5μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 600V-DC 350V-AC Polypropylene (PP), Metallized
Step5Bar-code shipping tag
B32754C8255K000
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    B32754
  • Size / Dimension
    1.240Lx0.630W 31.50mmx16.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Termination
    PC Pins
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    2.5μF
  • Voltage - Rated DC
    600V
  • Voltage - Rated AC
    350V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    8.2mOhm
  • Lead Spacing
    1.083 27.50mm
  • Height Seated (Max)
    1.260 32.00mm