  • B32683A0333K000
B32683A0333K000
advertisement
Manufacturer No:
B32683A0333K000
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B32683A0333K000
Package:
Radial
Datasheet:
B32683A0333K000
Description:
B32683 0.033μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 1000V 1kV-DC 400V-AC Polypropylene (PP), Metallized
Step5Bar-code shipping tag
B32683A0333K000
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~110°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    B32683
  • Size / Dimension
    1.043Lx0.335W 26.50mmx8.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN
  • Applications
    High Pulse, DV/DT
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.033μF
  • Voltage - Rated DC
    1000V 1kV
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Voltage - Rated AC
    400V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.886 22.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1000V
  • Height Seated (Max)
    0.650 16.50mm