  • B32672L8223J000
B32672L8223J000
advertisement
Manufacturer No:
B32672L8223J000
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B32672L8223J000
Package:
Radial
Datasheet:
B32672L8223J000
Purchasing and Inquiry
B32672L8223J000 Overview
For systems to function, the rated (DC) voltage (URdc) must be 2000V.Electrical devices have 0.591 15.00mm lead spacing.Powering systems requires an internal rated (AC) voltage (URac) of 700V.It is capable of operating at -55°C~110°C degrees Celsius.
B32672L8223J000 Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 2000V
an internal rated (AC) voltage (URac) of 700V
B32672L8223J000 Applications
There are a lot of TDK Electronics Inc. B32672L8223J000 applications of film capacitors.
  • Mobile communications
  • IGBT
  • Coupling, decoupling
  • Compact fluorescent lamps (CFL)
  • Switch-mode power supplies
  • Bypassing
  • Test and measuring equipment
  • Filters
  • Switch mode power supplies
  • Audio/video equipment
Step5Bar-code shipping tag
B32672L8223J000
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~110°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Series
    B32672L
  • Size / Dimension
    0.709Lx0.354W 18.00mmx9.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 700
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.022μF
  • Voltage - Rated DC
    2000V 2kV
  • Terminal Pitch
    15mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Voltage - Rated AC
    700V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.591 15.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    2000V
  • Size Code
    7135
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    700V
  • Height Seated (Max)
    0.689 17.50mm
  • Length
    18mm
  • Width
    9mm