  • B32656S0105K561
B32656S0105K561
advertisement
Manufacturer No:
B32656S0105K561
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B32656S0105K561
Package:
Rectangular Box
Datasheet:
B32656S0105K561
Purchasing and Inquiry
B32656S0105K561 Overview
For systems to function, the rated (DC) voltage (URdc) must be 1000V.ESR (Equivalent Series Resistance) from the device is 6mOhm.A 1.476 37.50mm lead spacing is used in this electrical device.Systems require a voltage of 480V for their internal rated power (URac).Temperatures of -55°C~100°C are suitable for operating the device.
B32656S0105K561 Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 1000V
6mOhm equivalent series resistance (ESR)
an internal rated (AC) voltage (URac) of 480V
B32656S0105K561 Applications
There are a lot of TDK Electronics Inc. B32656S0105K561 applications of film capacitors.
  • TV and monitor sets
  • Bypassing
  • VCO's
  • Battery management system
  • Switch-mode power supplies
  • Electronic ballasts
  • Snubbering
  • Mobile communications
  • Audio/video equipment
  • Compact fluorescent lamps (CFL)
Step5Bar-code shipping tag
B32656S0105K561
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Rectangular Box
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    LUG
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~100°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Series
    B32656S
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Low ESL
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Screw Terminals
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    Snubber
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE(V): 480
  • HTS Code
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    1000V 1kV
  • Voltage - Rated AC
    480V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    6mOhm
  • Lead Spacing
    1.476 37.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1000V
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    480V
  • Height
    39.5mm
  • Length
    42mm
  • Width
    20mm