  • B32654A6335K000
B32654A6335K000
advertisement
Manufacturer No:
B32654A6335K000
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B32654A6335K000
Package:
Radial
Datasheet:
B32654A6335K000
Description:
B32654 3.3μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 630V-DC 250V-AC Polypropylene (PP), Metallized
Step5Bar-code shipping tag
B32654A6335K000
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~100°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    B32654
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    1.240Lx0.866W 31.50mmx22.00mm
  • Tolerance
    ±10%
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 250
  • HTS Code
  • Capacitance
    3.3μF
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Terminal Pitch
    27.5mm
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    1.083 27.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    630V
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    250V
  • Height Seated (Max)
    1.437 36.50mm
  • Length
    31.5mm
  • Width
    22mm