  • B32620A6472J000
B32620A6472J000
advertisement
Manufacturer No:
B32620A6472J000
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B32620A6472J000
Datasheet:
B32620A6472J000
Description:
EPCOS B32620A6472J000 Film Capacitor, 4700 pF, 630 V, B32620 Series,5%, Radial Leaded, PP (Polypropylene)
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
B32620A6472J000
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mounting Type
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized - Stacked
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    B32620
  • Size / Dimension
    0.394Lx0.157W 10.00mmx4.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    High Pulse, DV/DT
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 400
  • HTS Code
  • Capacitance
    4700pF
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Terminal Pitch
    7.5mm
  • Voltage - Rated AC
    400V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    630V
  • Size Code
    3916
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    400V
  • Height Seated (Max)
    0.335 8.50mm
  • Length
    10mm
  • Width
    4mm