  • B32572A3155K000
B32572A3155K000
advertisement
Manufacturer No:
B32572A3155K000
HK JDW NO:
258-B32572A3155K000
Package:
2-DIP
Datasheet:
B32572A3155K000
Description:
SilverCap™ B32572 1.5μF Film Capacitor ±10% 2-DIP PC Pins 250V-DC 160V-AC Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
Step5Bar-code shipping tag
B32572A3155K000
  • Package / Case
    2-DIP
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Series
    SilverCap™ B32572
  • Size / Dimension
    0.650Lx0.453W 16.50mmx11.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    High Pulse, DV/DT
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE(V): 160
  • HTS Code
  • Capacitance
    1.5μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Terminal Pitch
    15mm
  • Voltage - Rated AC
    160V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.591 15.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    250V
  • Size Code
    6545
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    160V
  • Height Seated (Max)
    0.532 13.50mm
  • Length
    16.5mm
  • Width
    11.5mm