  • B32562J6334K000
B32562J6334K000
advertisement
Manufacturer No:
B32562J6334K000
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B32562J6334K000
Package:
2-DIP
Datasheet:
B32562J6334K000
Description:
Cap Film 0.33uF 400V PET 10% (16.5 X 6 X 8.3mm) Radial 15mm 125C Bulk
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
B32562J6334K000
    Select All
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    200V
  • Height Seated (Max)
    0.327 8.30mm
  • Length
    16.5mm
  • Width
    6mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    2-DIP
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Series
    SilverCap™ B32562
  • Size / Dimension
    0.650Lx0.236W 16.50mmx6.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.33μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Terminal Pitch
    15mm
  • Reference Standard
    IEC60384-2
  • Voltage - Rated AC
    200V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.591 15.00mm
  • Multilayer
    No
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    400V