  • B32560J3104K289
B32560J3104K289
advertisement
Manufacturer No:
B32560J3104K289
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B32560J3104K289
Package:
2-DIP
Datasheet:
B32560J3104K289
Purchasing and Inquiry
B32560J3104K289 Overview
For systems to function, the rated (DC) voltage (URdc) must be 250V.Electrical devices such as this have a lead spacing of 0.295 7.50mm.To power systems, URac must be set at 160V V.-55°C~125°C is the maximum temperature at which the device can operate.
B32560J3104K289 Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 250V
an internal rated (AC) voltage (URac) of 160V
B32560J3104K289 Applications
There are a lot of TDK Electronics Inc. B32560J3104K289 applications of film capacitors.
  • RFI for automotive
  • Bypassing
  • Mobile communications
  • TV and monitor sets
  • Industrial and automotive inverters
  • Battery management system
  • Snubbering
  • Filters
  • Test and measuring equipment
  • Coupling, decoupling
Step5Bar-code shipping tag
B32560J3104K289
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    2-DIP
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2009
  • Series
    SilverCap™ B32560
  • Size / Dimension
    0.354Lx0.126W 9.00mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.1μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Terminal Pitch
    7.5mm
  • Reference Standard
    IEC60384-2
  • Voltage - Rated AC
    160V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    250V
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    160V
  • Height Seated (Max)
    0.240 6.10mm
  • Length
    9mm
  • Width
    3.2mm