  • B32529C0334J289
B32529C0334J289
advertisement
Manufacturer No:
B32529C0334J289
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B32529C0334J289
Package:
Radial
Datasheet:
B32529C0334J289
Purchasing and Inquiry
B32529C0334J289 Overview
To function, systems must have a rated (DC) voltage (URdc) of 63V.Electrical devices with 0.197 5.00mm lead spacing are used in this application.A 40V volt rated (AC) voltage is required to power systems.In addition to operating at -55°C~125°C degrees, the device is capable of operating at other temperatures as well.
B32529C0334J289 Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 63V
an internal rated (AC) voltage (URac) of 40V
B32529C0334J289 Applications
There are a lot of TDK Electronics Inc. B32529C0334J289 applications of film capacitors.
  • Matching networks
  • Bypassing
  • Switch mode power supplies
  • Satellite TV
  • Coupling, decoupling
  • TV and monitor sets
  • RFI for automotive
  • Global positioning systems
  • Filtering
  • RF Modules
Step5Bar-code shipping tag
B32529C0334J289
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    B32529
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.118W 7.30mmx3.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    Automotive; EMI, RFI Suppression
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.33μF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Voltage - Rated AC
    40V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    63V
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    40V
  • Custom Capabilities
    Special Lead Length Available On Request
  • Height Seated (Max)
    0.256 6.50mm
  • Length
    7.3mm
  • Width
    3mm