  • B32520C6473K000
B32520C6473K000
advertisement
Manufacturer No:
B32520C6473K000
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B32520C6473K000
Datasheet:
B32520C6473K000
Purchasing and Inquiry
B32520C6473K000 Overview
To function, systems require a rated (DC) voltage (URdc) of 400V.0.295 7.50mm is the lead spacing of this electrical device.-55°C~125°C is the maximum temperature at which the device can operate.
B32520C6473K000 Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 400V
B32520C6473K000 Applications
There are a lot of TDK Electronics Inc. B32520C6473K000 applications of film capacitors.
  • Compact fluorescent lamps (CFL)
  • Global positioning systems
  • Blocking
  • RFI for automotive
  • Battery management system
  • VCO's
  • Matching networks
  • Switch mode power supplies
  • Coupling, decoupling
  • Bypassing
Step5Bar-code shipping tag
B32520C6473K000
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mounting Type
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Series
    B32520
  • Size / Dimension
    0.394Lx0.197W 10.00mmx5.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    Automotive; EMI, RFI Suppression
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 200
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.047μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Voltage - Rated AC
    200V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    400V
  • Height Seated (Max)
    0.413 10.50mm