  • B25631A1107K100
B25631A1107K100
advertisement
Manufacturer No:
B25631A1107K100
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B25631A1107K100
Package:
Radial, Can
Datasheet:
B25631A1107K100
Description:
B25631 100μF Film Capacitor ±10% Radial, Can Threaded, Male 1100V 1.1kV-DC Polypropylene (PP), Metallized
Step5Bar-code shipping tag
B25631A1107K100
    Select All
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~70°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    B25631
  • Size / Dimension
    3.346Dia 85.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Threaded, Male
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    DC Link, DC Filtering
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    1100V 1.1kV
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    1.772 45.00mm
  • Height Seated (Max)
    2.598 66.00mm