  • B25620C0757K881
B25620C0757K881
advertisement
Manufacturer No:
B25620C0757K881
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B25620C0757K881
Package:
Radial, Can
Datasheet:
B25620C0757K881
Description:
B2562 750μF Film Capacitor ±10% Radial, Can Threaded, Female 900V-DC Polypropylene (PP), Metallized
Step5Bar-code shipping tag
B25620C0757K881
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis, Stud Mount
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    B2562
  • Size / Dimension
    3.346Dia 85.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Threaded, Female
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    DC Link, DC Filtering
  • Capacitance
    750μF
  • Voltage - Rated DC
    900V
    FILM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.1mOhm
  • Lead Spacing
    1.969 50.00mm
  • Height Seated (Max)
    7.126 181.00mm