  • B0830-2R5475
B0830-2R5475
advertisement
Manufacturer No:
B0830-2R5475
HK JDW NO:
255-B0830-2R5475
Package:
Radial, Can
Datasheet:
B0830-2R5475
Description:
BUSSMANN BY EATON B0830-2R5475 CAPACITOR, 4.7F 2.5V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
B0830-2R5475
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2002
  • Series
    PowerStor B
  • Size / Dimension
    0.335Dia 8.50mm
  • Tolerance
    -20% +80%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    NOT SPECIFIED
  • Voltage - Rated
    2.5V
  • HTS Code
  • Capacitance
    4.7F
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Capacitor Type
    ELECTRIC DOUBLE LAYER CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    150mOhm @ 1kHz
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    2.5V
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 70°C
  • Height Seated (Max)
    1.220 31.00mm