  • AWG28-05/G-1/300
AWG28-05/G-1/300
advertisement
Manufacturer No:
AWG28-05/G-1/300
Manufacturer:
ASSMANN WSW Components
HK JDW NO:
93-AWG28-05/G-1/300
Package:
Datasheet:
Description:
CBL RIBN 5COND 0.039 GRAY 300'
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
AWG28-05/G-1/300
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    23 Weeks
  • Insulation Material
    PVC
  • Conductor Material
    Copper, Tinned
  • Jacket (Insulation) Material
    Poly-Vinyl Chloride (PVC)
  • Operating Temperature
    -10°C~105°C
  • Series
    AWG
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Color
    Grey
  • Pitch
    0.039 1.00mm
  • Shielding
    Unshielded
  • Number of Conductors
    5
  • Wire Gauge
    28 AWG
  • Insulation Resistance
    100MOhm
  • Voltage
    300V
  • Cable Type
    Flat Cable
  • Wire/Cable Type
    Flat
  • Wire/Cable Gauge
    28 AWG
  • Jacket Color
    Gray
  • Conductor Strand
    7 Strands / 36 AWG
  • Ribbon Width
    0.197 5.00mm
  • First Conductor Mark
    Red
  • Length
    300.0' 91.44m
  • Ribbon Thickness
    0.035 0.89mm