  • AWG28-20/G/300
AWG28-20/G/300
advertisement
Manufacturer No:
AWG28-20/G/300
HK JDW NO:
93-AWG28-20/G/300
Package:
100
Datasheet:
Description:
CBL RIBN 20COND 0.050 GRAY 300
Step5Bar-code shipping tag
AWG28-20/G/300
    23 Weeks
  • Mount
    Cable
  • Package / Case
    100
  • Operating Temperature
    -10°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2008
    Grey
  • Voltage - Rated
    300V
  • Additional Feature
    DIAMETER OF INDIVIDUAL CONDUCTOR IS 0.85 MM
  • Pitch
    0.050 1.27mm
  • Shielding
    Unshielded
  • Construction
    STRANDED
  • Number of Conductors
    20
  • Approval Agency
    UL
  • Wire Gauge
    28 AWG
  • Insulation Resistance
    100MOhm
    Flat
  • Cable Length
    91.44m
  • Wire/Cable Gauge
    28 AWG
  • Conductor Strand
    7 Strands / 36 AWG
  • Cable Pitch
    1.27mm
  • Ribbon Width
    1.000 25.40mm
  • Ribbon Thickness
    0.035 0.89mm