  • AVS227M10X16B-F
AVS227M10X16B-F
advertisement
Manufacturer No:
AVS227M10X16B-F
HK JDW NO:
192-AVS227M10X16B-F
Datasheet:
AVS227M10X16B-F
Description:
AVS 220μF Capacitor ±20% Bulk Surface Mount 150mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - SMD
Step5Bar-code shipping tag
AVS227M10X16B-F
    Select All
  • Width
    6.6mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Ratings
    AEC-Q200
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Surface Mount Land Size
    0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e6
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Bismuth (Sn/Bi)
  • Voltage - Rated
    10V
  • Capacitance
    220μF
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.5Ohm @ 120Hz
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    10V
  • Size Code
    3126
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.022mA
  • Ripple Current
    150mA
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.2
  • Ripple Current @ Low Frequency
    150mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    255mA @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    0.311 7.90mm
  • Length
    7.8mm