  • ATMEGA16-16AI
ATMEGA16-16AI
advertisement
Manufacturer No:
ATMEGA16-16AI
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-ATMEGA16-16AI
Package:
44-TQFP
Datasheet:
ATMEGA16-16AI
Description:
16KB 8K x 16 FLASH AVR 8-Bit Microcontroller AVR® ATmega Series ATMEGA16 44-TQFP
Quantity:
In Stock : 10622
Step5Bar-code shipping tag
ATMEGA16-16AI
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    44-TQFP
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    1997
  • Series
    AVR® ATmega
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Base Part Number
    ATMEGA16
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    32
  • Speed
    16MHz
  • RAM Size
    1K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    4.5V~5.5V