  • PIC24FJ48GA004-I/ML
PIC24FJ48GA004-I/ML
advertisement
Manufacturer No:
PIC24FJ48GA004-I/ML
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-PIC24FJ48GA004-I/ML
Package:
44-VQFN Exposed Pad
Description:
48KB 16K x 24 FLASH PIC 16-Bit Microcontroller PIC® 24F Series PIC24FJ48GA004 44 Pin 32MHz 44-VQFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
PIC24FJ48GA004-I/ML Overview
There is a 44-VQFN Exposed Pad package available. With 35 I/Os, it's pretty good. It is important to note that the Microcontroller has a Surface Mount mounting type. The MCU is based on the 16-Bit core. This Microcontroller's program memory type is FLASH. There is a temperature range of -40°C~85°C TA that is operated by this Microcontroller. PIC® 24F series components belong to this electrical component. The electronic part has a program memory size of 48KB 16K x 24. MCU is powered by PIC Core Processor. The device belongs to MICROCONTROLLER uPs/uCs/Peripheral ICs Type. 44 is the number of terminations on the IC chip that are present. Microcontroller comes with 16 bit size. MCU chip has NO DMA channels. Its memory size is 48kB. Alternatives can be found by looking at the base part number PIC24FJ48GA004. A good performance can be achieved at a frequency of 32MHz, as long as it is operated at a low power consumption. The device works in YES PWM channels. Located on the chip are 44 pins. It is equipped with 5 timers and counters. It has 44 pins in total. In this device, there is a PIC CPU embedded within it.
PIC24FJ48GA004-I/ML Features
44-VQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
PIC24FJ48GA004-I/ML Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC24FJ48GA004-I/ML Microcontroller applications.
  • Home video and audio
  • Electronic jamming systems
  • Telephone sets
  • DDC control
  • Missile control
  • Kindle
  • Heart rate monitors
  • Fire detection & safety devices
  • 3D printers
  • Industrial instrumentation devices
Step5Bar-code shipping tag
PIC24FJ48GA004-I/ML
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    44-VQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    44
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2008
  • Series
    PIC® 24F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    44
  • ECCN Code
    3A991.A.2
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Frequency
    32MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC24FJ48GA004
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2V
  • Interface
    I2C, IrDA, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    48kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    35
  • RAM Size
    8K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Core Processor
    PIC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    16-Bit
  • Program Memory Size
    48KB 16K x 24
  • Connectivity
    I2C, PMP, SPI, UART/USART
  • Supply Current-Max
    20mA
  • Bit Size
    16
  • Data Converter
    A/D 13x10b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Has ADC
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    16b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    NO
  • Number of Timers/Counters
    5
  • CPU Family
    PIC
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Length
    8mm