  • ATF1508ASVL-20AU100
ATF1508ASVL-20AU100
advertisement
Manufacturer No:
ATF1508ASVL-20AU100
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-ATF1508ASVL-20AU100
Package:
100-TQFP
Description:
0.5mm Tin PMIC ATF15xx Series ATF1508ASVL 100 Pin 83.3MHz 3.3V 100-TQFP
Purchasing and Inquiry
ATF1508ASVL-20AU100 Overview
128 macrocells are present in the mobile phone network, which offer radio coverage from a high-power cell tower, antenna, or mast.The item is enclosed in a 100-TQFP package.This device has 80 I/O ports programmed into it.The device is programmed with 100 terminations.Its terminal position is QUAD.The device is powered by a voltage of 3.3V volts.The part is included in Programmable Logic Devices.It is packaged in the way of Tray.The temperature at which it operates is set to -40°C~85°C TAin order to ensure its reliability.The chip should be mounted by Surface Mount.It is a type of FPGA belonging to the ATF15xx series.When using this device, YEScan also be found.The ATF1508ASVLindicates that its related parts can be found.3000gates are used to construct digital circuits.High efficiency requires the supply voltage to be maintained at [0].In order to store data, EEPROMis used.A Surface Mountis mounted on this electronic component.The device has a pinout of [0].There is a maximum supply voltage of 3.6Vwhen the device is operating.It is powered by 3Vas its minimum supply voltage.The frequency that can be achieved is 83.3MHz.In its simplest form, it consists of 8 logic blocks (LABs).
ATF1508ASVL-20AU100 Features
100-TQFP package
80 I/Os
The operating temperature of -40°C~85°C TA
100 pins
8 logic blocks (LABs)
ATF1508ASVL-20AU100 Applications
There are a lot of Microchip Technology ATF1508ASVL-20AU100 CPLDs applications.
  • Handheld digital devices
  • Dedicated input registers
  • Code converters
  • ON-CHIP OSCILLATOR CIRCUIT
  • Timing control
  • Auxiliary Power Supply Isolated and Non-isolated
  • Power up sequencing
  • Voltage level translation
  • Software Configuration of Add-In Boards
  • SUPERVISORY FUNCTION (LVD AND WATCHDOG)
Step5Bar-code shipping tag
ATF1508ASVL-20AU100
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    100-TQFP
  • Number of Pins
    100
  • Weight
    657.000198mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    1997
  • Series
    ATF15xx
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    100
  • Additional Feature
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    83.3MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    ATF1508ASVL
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Programmable Type
    In System Programmable (min 10K program/erase cycles)
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    3V
  • Number of I/O
    80
  • Propagation Delay
    20 ns
  • Turn On Delay Time
    20 ns
  • Number of Gates
    3000
  • Number of Logic Blocks (LABs)
    8
  • Speed Grade
    20
  • JTAG BST
  • Voltage Supply - Internal
    3V~3.6V
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    14mm
  • Width
    14mm