  • ATF1508ASL-25AI100
ATF1508ASL-25AI100
advertisement
Manufacturer No:
ATF1508ASL-25AI100
HK JDW NO:
69-ATF1508ASL-25AI100
Package:
TQFP
Datasheet:
Description:
0.5mm PMIC 100 Pin 5V TQFP
Purchasing and Inquiry
ATF1508ASL-25AI100 Overview
There are 128 macro cells in the network, which are high-power cell sites that provide radio coverage (tower, antenna, or mast) for a mobile phone network.TQFPis the package in which it resides.It is equipped with 80I/O ports.It is programmed to terminate devices at [0].This electrical part has a terminal position of QUADand is connected to the ground.A voltage of 5Vprovides power to the device.It is a part of family [0].There are 100 pins on the chip.In digital circuits, there are 3000gates, which act as a basic building block.Optimal efficiency requires a supply voltage of [0].Data is stored using [0].A Surface Mountis mounted on this electronic component.There are 100pins on it.A voltage of 5.5V is the maximum supply voltage for this device.Despite its minimal supply voltage of [0], it is capable of operating.There are 80 programmable I/Os, which are method of data transmissions, via input/output (I/O), between a central processing unit (CPU) and a peripheral device, such as a network adapter or a Parallel ATA storage device. It is recommended that the operating temperature be higher than -40°C.There should be a temperature below 85°Cat the time of operation.The program consists of 8 logic blocks (LABs).It is recommended that the maximal frequency be less than 0.A programmable logic type is classified as EE PLD.
ATF1508ASL-25AI100 Features
TQFP package
80 I/Os
100 pin count
100 pins
8 logic blocks (LABs)
ATF1508ASL-25AI100 Applications
There are a lot of Atmel (Microchip Technology) ATF1508ASL-25AI100 CPLDs applications.
  • Power Meter SMPS
  • Code converters
  • White goods (Washing, Cold, Aircon ,...)
  • High speed graphics processing
  • Power up sequencing
  • I/O expansion
  • Programmable power management
  • Wide Vin Industrial low power SMPS
  • Complex programmable logic devices
  • USB Bus
Step5Bar-code shipping tag
ATF1508ASL-25AI100
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TQFP
  • Number of Pins
    100
  • JESD-609 Code
    e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    100
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Number of I/O
    80
  • Memory Type
    EEPROM
  • Propagation Delay
    25 ns
  • Frequency (Max)
    33.3MHz
  • Programmable Logic Type
    EE PLD
  • Number of Gates
    3000
  • Number of Programmable I/O
    80
  • Number of Logic Blocks (LABs)
    8
  • Speed Grade
    25
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    128
  • JTAG BST
    YES
  • In-System Programmable
    YES
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    14mm
  • Width
    14mm