  • ATF1508AS-15QI160
ATF1508AS-15QI160
advertisement
Manufacturer No:
ATF1508AS-15QI160
HK JDW NO:
69-ATF1508AS-15QI160
Description:
0.65mm PMIC 160 Pin 100MHz 5V PQFP
Purchasing and Inquiry
ATF1508AS-15QI160 Overview
There are 128 macro cells. A macro cell is a cell in a mobile phone network that provides radio coverage through the use of a high-power cell site (tower, antenna or mast).It is embedded in the PQFP package.It is equipped with 96I/O ports.There are 160 terminations, which are the practice of ending a transmission line with a device that matches the characteristic impedance of the line.As the terminal position of this electrical part is [0], it serves as an important access point for passengers or freight.There is 5V voltage supply for this device.This part is included in Programmable Logic Devices.It is programmed with 160 pins.In digital circuits, 3000gates serve as building blocks.High efficiency requires the supply voltage to be maintained at [0].In order to store data, EEPROMis used.A Surface Mountis mounted on this electronic component.160pins are included in its design.In this case, the maximum supply voltage is 5.5V.With a minimal supply voltage of [0], it operates.There are 96 programmable I/Os, which are method of data transmissions, via input/output (I/O), between a central processing unit (CPU) and a peripheral device, such as a network adapter or a Parallel ATA storage device. In this case, 100MHzis the frequency that can be achieved.It is recommended that the operating temperature be greater than -40°C.The operating temperature should be lower than 85°C.There are 8logic blocks (LABs) that make up its basic building block.It is recommended that the maximum frequency be less than 100MHz.A programmable logic type is categorized as EE PLD.
ATF1508AS-15QI160 Features
PQFP package
96 I/Os
160 pin count
160 pins
8 logic blocks (LABs)
ATF1508AS-15QI160 Applications
There are a lot of Atmel (Microchip Technology) ATF1508AS-15QI160 CPLDs applications.
  • Preset swapping
  • Address decoding
  • State machine control
  • INTERRUPT SYSTEM
  • Network Interface Card (NIC) and Host Bus Adapter (HBA)
  • ROM patching
  • PULSE WIDTH MODULATION (PWM)
  • Random logic replacement
  • I/O expansion
  • Complex programmable logic devices
Step5Bar-code shipping tag
ATF1508AS-15QI160
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    100MHz
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Propagation Delay
    15 ns
  • Frequency (Max)
    100MHz
    96
  • Number of Logic Blocks (LABs)
    8
  • Height Seated (Max)
    4.1mm