  • AT89S8252-12AC
AT89S8252-12AC
advertisement
Manufacturer No:
AT89S8252-12AC
HK JDW NO:
69-AT89S8252-12AC
Description:
Microcontroller
Quantity:
In Stock : 4768
Step5Bar-code shipping tag
AT89S8252-12AC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    44
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • HTS Code
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    44
  • JESD-30 Code
    S-PQFP-G44
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    70°C
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    2.97V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.43V
  • Number of I/O
    32
  • Speed
    12 MHz
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Clock Frequency
    12MHz
  • Bit Size
    8
  • Has ADC
    NO
  • DMA Channels
  • Data Bus Width
    8b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • Address Bus Width
    16
  • ROM (words)
    8192
  • Core Architecture
    8051
  • On Chip Program ROM Width
    8
  • RAM (bytes)
    256
  • ROM Programmability
    FLASH
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    10mm