  • AT89C55-24PC
AT89C55-24PC
advertisement
Manufacturer No:
AT89C55-24PC
HK JDW NO:
69-AT89C55-24PC
Package:
PDIP
Datasheet:
Description:
Microcontroller 5V PDIP
Quantity:
In Stock : 5863
Step5Bar-code shipping tag
AT89C55-24PC
  • Package / Case
    PDIP
  • Number of Terminations
    40
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    THROUGH-HOLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    40
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Interface
    UART
  • Max Supply Voltage
    6V
  • Min Supply Voltage
    4V
  • Memory Size
    20kB
  • RAM Size
    256B
  • Frequency (Max)
    24MHz
  • Number of Timers/Counters
    3
  • ROM (words)
    20480
  • RAM (bytes)
    256
  • Length
    52.2mm
  • Height Seated (Max)
    5.59mm