  • PIC24FJ256GB106-I/MR
PIC24FJ256GB106-I/MR
advertisement
Manufacturer No:
PIC24FJ256GB106-I/MR
HK JDW NO:
536-PIC24FJ256GB106-I/MR
Package:
64-VFQFN Exposed Pad
Description:
256KB 85.5K x 24 FLASH PIC 16-Bit Microcontroller PIC® 24F Series PIC24FJ256GB106 64 Pin 32MHz 2.5V 64-VFQFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
PIC24FJ256GB106-I/MR Overview
The package is 64-VFQFN Exposed Pad-shaped. A total of 51 I/Os are on the Microcontroller. The Mounting Type of the Microcontroller is Surface Mount. As the name implies, this Microcontroller is based on the 16-Bit core. There is a memory type of FLASH in its program memory. In this Microcontroller, temperature is controlled within the range -40°C~85°C TA. It is part of the PIC® 24F series of electrical components. The electronic part has a program memory size of 256KB 85.5K x 24. With a PIC Core processor, MCU is equipped with the latest technology available. Devices of this type belong to the MICROCONTROLLER power supply/socket/peripheral ICs category. Microcontroller is known that the chip has 64 terminations in total. The part works on a 16-bit basis. A 2.5V volt supply is provided by the Microcontroller chip. The system has NO channels for DMA communication. The part has a memory size of 256kB. You can find alternatives through the base part number PIC24FJ256GB106. The efficiency of this device can be improved when operating at a frequency of 32MHz. On the chip, 64 pins are accessible. In total, it has 5 timers and counters in it. 64 pins are counted on this board. There are several CPUs that are embedded in the device, including the the PIC CPU. This device has 52 programmable input and output channels. It has 8 channels that can be accessed through UART. It consists of 16 channels in total for the ADC. A total of 1 A/D converters are included in this device. An 9-channel PWM controller is used by the device. In this device, there's an 3-channel PWM controller.
PIC24FJ256GB106-I/MR Features
64-VFQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
PIC24FJ256GB106-I/MR Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC24FJ256GB106-I/MR Microcontroller applications.
  • Hand-held metering systems
  • Entertainment products
  • ECG machine
  • Dishwashers
  • Refrigerators
  • Video and voice processing
  • Security systems
  • Computers
  • Heart rate monitors
  • Measuring revolving objects
Step5Bar-code shipping tag
PIC24FJ256GB106-I/MR
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    64-VFQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    64
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2007
  • Series
    PIC® 24F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    64
  • Termination
    SMD/SMT
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Subcategory
    Microcontrollers
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Frequency
    32MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC24FJ256GB106
  • Pin Count
  • Interface
    I2C, SPI, UART, USART, USB
  • Memory Size
    256kB
  • Number of I/O
    51
  • RAM Size
    16K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2V~3.6V
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    256KB 85.5K x 24
  • Connectivity
    I2C, SPI, UART/USART, USB OTG
  • Data Converter
    A/D 16x10b
  • Watchdog Timer
    NO
  • Data Bus Width
    16b
  • Number of Timers/Counters
    5
  • Density
    2 Mb
  • CPU Family
    PIC
  • Number of A/D Converters
    1
  • Number of Programmable I/O
    52
  • Number of UART Channels
    4
  • Number of ADC Channels
    16
  • Number of PWM Channels
    9
  • Number of I2C Channels
    3
  • Height
    950μm
  • Length
    9mm
  • Width
    9mm