  • PIC16LF1782-I/ML
PIC16LF1782-I/ML
advertisement
Manufacturer No:
PIC16LF1782-I/ML
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-PIC16LF1782-I/ML
Package:
28-VQFN Exposed Pad
Datasheet:
PIC16LF1782-I/ML
Description:
3.5KB 2K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC? XLP? 16F Series PIC16LF1782 28 Pin 32MHz 3.3V 28-VQFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
PIC16LF1782-I/ML Overview
As a result, it is available in the 28-VQFN Exposed Pad package. This is mounted using the Surface Mount method. Tube is the package that contains it. There is a PIC as core processor in this device. Maintain a temperature of -40°C~85°C TA while working. FLASH is the type of program memory used by it. It has a number of 24I/Os. Based on its base part number of PIC16LF1782, other similarly-sized components can be found. The position of the device is QUAD at terminal. As far as terminations are concerned, there are 28 terminations present. PIC? XLP? 16F is the series number of this electrical component. This is due to the fact that the supply voltage is 3.3V, resulting in high efficiency. As for the uPs/uCs/peripheral ICs, this gadget has MICROCONTROLLER, RISC. It is constructed using 28 pins. It falls under the category of Microcontrollers. Using the devices' 3.5kB memory size, you can store programs and data. This device works well at 32MHz frequency when it is operating at a high rate of efficiency. A total of 3 timers/counters are present. This part is an integral part of the PIC CPU family. There are 25 programmable I/Os in the device. An oscillator of type Internal is used.
PIC16LF1782-I/ML Features
28-VQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
PIC16LF1782-I/ML Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC16LF1782-I/ML Microcontroller applications.
  • Firewalls
  • Home video and audio
  • Routers
  • Blenders
  • Fire detection & safety devices
  • Glucose monitoring systems (for Type 1 Diabetes)
  • Robotic prosthetic limbs
  • Industrial instrumentation devices
  • Calculator
Step5Bar-code shipping tag
PIC16LF1782-I/ML
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    28-VQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2011
  • Series
    PIC® XLP™ 16F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    28
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    800mW
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    32MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC16LF1782
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Interface
    I2C, LIN, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    3.5kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    24
  • Nominal Supply Current
    125μA
  • RAM Size
    256 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Number of Bits
    8
  • Core Processor
    PIC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PSMC, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    3.5KB 2K x 14
  • Connectivity
    I2C, LINbus, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 11x12b; D/A 1x8b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Has ADC
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • Number of Timers/Counters
    3
  • Address Bus Width
    8b
  • EEPROM Size
    256 x 8
  • CPU Family
    PIC
  • Number of Programmable I/O
    25
  • Number of ADC Channels
    11
  • Number of PWM Channels
    2
  • Height
    950μm
  • Length
    6mm
  • Width
    6mm