  • AT17LV256-10JU
AT17LV256-10JU
advertisement
Manufacturer No:
AT17LV256-10JU
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-AT17LV256-10JU
Package:
20-LCC (J-Lead)
Datasheet:
AT17LV256-10JU
Description:
Surface Mount 256Kb Mb Tube Configuration Proms for FPGAs 2 (1 Year) Serial EEPROM Active AT17LV256
Purchasing and Inquiry
AT17LV256-10JU Overview
This package is based on a neat 20-LCC (J-Lead) package which is used by it.Packaging for the external use of Tube.-40°C~85°C-qualified.Using Serial EEPROM, you can program it.There is a voltage of 3V~3.6V 4.5V~5.5V applied to the device.The memory device is mounted in the Surface Mount position.The size of data storage is limited to 256Kb.For other related parts, search "AT17LV256".3.3V is the required supply voltage.Different functions are associated with 20 terminations.3.6V is the maximum voltage that can be used with this memory device.Minimum voltage 3V is required for the device to work.The 20 pins are on the board.Memory is recommended that a 3.3V power supply be used.Our product line now includes IT CAN OPERATES ON 4.75-5.25 RANGE SUPPLY VOLTAGE ALSO in order to provide a better level of service to our customers.Known as a EEPROM memory.In other words, it is suitable for applications using the Surface Mount operating system.There is a frequency of 10MHz used by the switching controller.10mA is the basis of its operation.
AT17LV256-10JU Features
Operating temperature: -40°C~85°C.
Serial EEPROM program capability.
EEPROM memory
Frequency: 10MHz.
AT17LV256-10JU Applications
  • data buffer
  • Camcorders
  • Cache memory
  • nonvolatile BIOS memory
  • servers
  • personal computers
  • embedded logic
  • graphics card
  • printers
  • workstations,
Step5Bar-code shipping tag
AT17LV256-10JU
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    20-LCC (J-Lead)
  • Number of Pins
    20
  • Weight
    722.005655mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    1997
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    20
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    IT CAN OPERATES ON 4.75-5.25 RANGE SUPPLY VOLTAGE ALSO
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V 4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    J BEND
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Frequency
    10MHz
  • Base Part Number
    AT17LV256
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Power Supplies
    3.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Programmable Type
    Serial EEPROM
  • Interface
    2-Wire, Serial
  • Memory Size
    256Kb
  • Operating Supply Current
    10mA
  • Nominal Supply Current
    10mA
  • Memory Type
    EEPROM
  • Organization
    256KX1
  • Density
    256 kb
  • Standby Current-Max
    0.00015A
  • Access Time (Max)
    80 ns
  • Endurance
    100000 Write/Erase Cycles
  • Data Retention Time-Min
    90
  • Write Protection
    HARDWARE
  • Height
    3.68mm
  • Length
    9.04mm
  • Width
    9.04mm