  • APXS160ARA680MF61G
APXS160ARA680MF61G
advertisement
Manufacturer No:
APXS160ARA680MF61G
HK JDW NO:
856-APXS160ARA680MF61G
Package:
Radial, Can - SMD
Description:
68μF ±20% Radial, Can - SMD 0.240 6.10mm Tape & Reel (TR) 30mOhm NPCAP™-PXS Surface Mount Polymer General Purpose
Step5Bar-code shipping tag
APXS160ARA680MF61G
    16 Weeks
  • Mount
  • Surface Mount Land Size
    0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    NPCAP™-PXS
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Capacitance
    68μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    30mOhm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    2.2A
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.2A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.12 %
  • Height
    6.6mm
  • Height Seated (Max)
    0.240 6.10mm