  • APXN100ARA561MJ80G
APXN100ARA561MJ80G
advertisement
Manufacturer No:
APXN100ARA561MJ80G
HK JDW NO:
856-APXN100ARA561MJ80G
Purchasing and Inquiry
APXN100ARA561MJ80G Overview
For power systems, 3.4A @ 100kHz ripple current at high frequency must be present.There is a 25mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device.To enable 170mA @ 120Hz to fully perform its function, a ripple current @ Low Frequency must be provided.A stable operation requires an operating temperature of -55°C~105°C.
APXN100ARA561MJ80G Features
3.4A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 25mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
APXN100ARA561MJ80G Applications
There are a lot of United Chemi-Con APXN100ARA561MJ80G applications of aluminum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
APXN100ARA561MJ80G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Surface Mount Land Size
    0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Series
    NPCAP™-PXN
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    10V
  • Capacitance
    560μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    25mOhm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current @ Low Frequency
    170mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.4A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.315 8.00mm