  • APXJ250ARA560MF61G
APXJ250ARA560MF61G
advertisement
Manufacturer No:
APXJ250ARA560MF61G
Manufacturer:
United Chemi-Con
HK JDW NO:
856-APXJ250ARA560MF61G
Package:
Radial, Can - SMD
Purchasing and Inquiry
APXJ250ARA560MF61G Overview
System power is determined by 3A @ 100kHz ripple current on a high frequency.ESR (Equivalent Series Resistance) of 28mOhm is observed in this electrical device.For 150mA @ 120Hz to be able to fully perform its function, a ripple current @ Low Frequency needs to be provided.In order to ensure stable operation, the operating temperature should be -55°C~105°C.
APXJ250ARA560MF61G Features
3A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 28mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
APXJ250ARA560MF61G Applications
There are a lot of United Chemi-Con APXJ250ARA560MF61G applications of aluminum polymer capacitors.
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • LED driver power supplies
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Medical equipment
  • Motherboards
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Miniature high Power Supply.
  • Phone chargers
Step5Bar-code shipping tag
APXJ250ARA560MF61G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Surface Mount Land Size
    0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    NPCAP™-PXJ
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Polymer
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    25V
  • Capacitance
    56μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    28mOhm
  • Lifetime @ Temp
    15000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current @ Low Frequency
    150mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.240 6.10mm