  • APXH2R5ARA561MH70G
APXH2R5ARA561MH70G
advertisement
Manufacturer No:
APXH2R5ARA561MH70G
HK JDW NO:
856-APXH2R5ARA561MH70G
Purchasing and Inquiry
APXH2R5ARA561MH70G Overview
3.1A @ 100kHz ripple current @ high frequency is required in order to power systems.This electrical device has an ESR (Equivalent Series Resistance) of 30mOhm.A stable operating temperature is -55°C~125°C.
APXH2R5ARA561MH70G Features
3.1A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 30mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~125°C
APXH2R5ARA561MH70G Applications
There are a lot of United Chemi-Con APXH2R5ARA561MH70G applications of aluminum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
APXH2R5ARA561MH70G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Surface Mount Land Size
    0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Series
    NPCAP™-PXH
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    560μF
  • Voltage - Rated DC
    2.5V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    30mOhm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 125°C
  • Ripple Current
    3.1A
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.1A @ 100kHz
  • Height
    6.7mm
  • Height Seated (Max)
    0.276 7.00mm