  • APXG250ARA221MJA0G
APXG250ARA221MJA0G
advertisement
Manufacturer No:
APXG250ARA221MJA0G
HK JDW NO:
856-APXG250ARA221MJA0G
Purchasing and Inquiry
APXG250ARA221MJA0G Overview
In order to power systems, 3.8A @ 100kHz ripple current @ High Frequency is needed.There is a 20mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device.Stable operation requires -55°C~105°C as the operating temperature.
APXG250ARA221MJA0G Features
3.8A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 20mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
APXG250ARA221MJA0G Applications
There are a lot of United Chemi-Con APXG250ARA221MJA0G applications of aluminum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
APXG250ARA221MJA0G
  • Surface Mount Land Size
    0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    NPCAP™-PXG
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    25V
  • Capacitance
    220μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    20mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Lifetime @ Temp
    15000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    3.8A
  • Life (Hours)
    15000 hours
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.8A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.406 10.30mm