  • APXF6R3ARA331MH70G
APXF6R3ARA331MH70G
advertisement
Manufacturer No:
APXF6R3ARA331MH70G
Manufacturer:
United Chemi-Con
HK JDW NO:
856-APXF6R3ARA331MH70G
Package:
Radial, Can - SMD
Purchasing and Inquiry
APXF6R3ARA331MH70G Overview
System power is determined by 4.5A @ 100kHz ripple current on a high frequency.There is a 10mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device.Various factors contribute to the dissipation factor of 0.12 %.Stable operation requires -55°C~105°C as the operating temperature.
APXF6R3ARA331MH70G Features
4.5A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 10mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
APXF6R3ARA331MH70G Applications
There are a lot of United Chemi-Con APXF6R3ARA331MH70G applications of aluminum polymer capacitors.
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Miniature high Power Supply.
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Motherboards
  • Medical equipment
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • LED driver power supplies
  • Phone chargers
Step5Bar-code shipping tag
APXF6R3ARA331MH70G
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Surface Mount Land Size
    0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    NPCAP™-PXF
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Polymer
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    330μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    10mOhm
  • Lifetime @ Temp
    15000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    623μA
  • Ripple Current
    4.5A
  • Ripple Current @ High Frequency
    4.5A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.12 %
  • Height Seated (Max)
    0.276 7.00mm