  • APXC2R5ARA471MH70G
APXC2R5ARA471MH70G
advertisement
Manufacturer No:
APXC2R5ARA471MH70G
Manufacturer:
United Chemi-Con
HK JDW NO:
856-APXC2R5ARA471MH70G
Package:
Radial, Can - SMD
Purchasing and Inquiry
APXC2R5ARA471MH70G Overview
3.42A @ 100kHz ripple current @ High Frequency is needed to power systems.A value of 17mOhm is assigned to the electrical device's ESR (Equivalent Series Resistance).It is recommended to operate at -55°C~105°C for stable operation.
APXC2R5ARA471MH70G Features
3.42A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 17mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
APXC2R5ARA471MH70G Applications
There are a lot of United Chemi-Con APXC2R5ARA471MH70G applications of aluminum polymer capacitors.
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Phone chargers
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Miniature high Power Supply.
  • Motherboards
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • LED driver power supplies
  • Medical equipment
Step5Bar-code shipping tag
APXC2R5ARA471MH70G
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Surface Mount Land Size
    0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2004
  • Series
    NPCAP™-PXC
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Polymer
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    2.5V
  • Capacitance
    470μF
  • Voltage - Rated DC
    2.5V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    17mOhm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    3.42A
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.42A @ 100kHz
  • Diameter
    8mm
  • Height
    6.7mm
  • Height Seated (Max)
    0.264 6.70mm
  • Length
    9mm
  • Width
    8.3mm