  • APXC160ARA820MH70G
APXC160ARA820MH70G
advertisement
Manufacturer No:
APXC160ARA820MH70G
HK JDW NO:
856-APXC160ARA820MH70G
Purchasing and Inquiry
APXC160ARA820MH70G Overview
2.83A @ 100kHz ripple current @ High Frequency is needed to power systems.There is an ESR (Equivalent Series Resistance) of 25mOhm on this electrical device.A stable operating temperature is -55°C~105°C.
APXC160ARA820MH70G Features
2.83A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 25mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
APXC160ARA820MH70G Applications
There are a lot of United Chemi-Con APXC160ARA820MH70G applications of aluminum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
APXC160ARA820MH70G
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Surface Mount Land Size
    0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2004
  • Series
    NPCAP™-PXC
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
    Polymer
  • Resistance
    25mOhm
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    82μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    25mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    2.83A
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.83A @ 100kHz
  • Diameter
    8mm
  • Height
    6.7mm
  • Height Seated (Max)
    0.264 6.70mm
  • Length
    9mm
  • Width
    8.3mm