  • APXA4R0ARA681MJ80G
APXA4R0ARA681MJ80G
advertisement
Manufacturer No:
APXA4R0ARA681MJ80G
Manufacturer:
United Chemi-Con
HK JDW NO:
856-APXA4R0ARA681MJ80G
Package:
Radial, Can - SMD
Purchasing and Inquiry
APXA4R0ARA681MJ80G Overview
For power systems, 4.13A @ 100kHz ripple current at high frequency must be present.Electrical device with 20mOhm ESR (Equivalent Series Resistance).A stable operation requires an operating temperature of -55°C~105°C.
APXA4R0ARA681MJ80G Features
4.13A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 20mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
APXA4R0ARA681MJ80G Applications
There are a lot of United Chemi-Con APXA4R0ARA681MJ80G applications of aluminum polymer capacitors.
  • LED driver power supplies
  • Motherboards
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Phone chargers
  • Miniature high Power Supply.
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Medical equipment
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
Step5Bar-code shipping tag
APXA4R0ARA681MJ80G
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Surface Mount Land Size
    0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Series
    NPCAP™-PXA
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Polymer
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    680μF
  • Voltage - Rated DC
    4V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    20mOhm
  • Lifetime @ Temp
    15000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    4.13A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ High Frequency
    4.13A @ 100kHz
  • Diameter
    10mm
  • Height
    7.7mm
  • Height Seated (Max)
    0.303 7.70mm