  • APTGLQ25H120T1G
APTGLQ25H120T1G
advertisement
Manufacturer No:
APTGLQ25H120T1G
Manufacturer:
Microsemi
HK JDW NO:
523-APTGLQ25H120T1G
Package:
Module
Datasheet:
Description:
IGBT MODULE 1200V 50A 165W SP1
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
APTGLQ25H120T1G
    Select All
  • Factory Lead Time
    36 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Module
  • Supplier Device Package
    SP1
  • Operating Temperature
    -40°C~175°C TJ
  • Published
    2013
  • Part Status
    Active
  • Configuration
    Full Bridge
  • Power - Max
    165W
  • Input
    Standard
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    50μA
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    50A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.42V @ 15V, 25A
  • IGBT Type
    Trench Field Stop
  • NTC Thermistor
    Yes
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    1.43nF @ 25V